to top

Dekorasyonda İlham Kaynağı “Beyaz İle Mavi” Desenler (AZULEJO)

YAZI8-KAPAK

Azulejo; İspanya ve Portekize özgü kalay sırlı seramik karo çalışmasıdır. Özellikle Portekiz mimarisinin ve dekorasyonunun önemli parçasını oluşturmaktadır. Azulejo en sık mavi ve beyaz renklerden meydana gelmekte olup, Portekiz genelinde sokakların, kiliselerin, sarayların ve hatta evlerin dekorasyonunda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

 

yazı8-1

 

İlk başlarda sadece geometrik desenlerden oluşan azulejo seramik çalışmaları daha sonra sanatçılar tarafından eklenen insan ve hayvan figürleri ile zenginleştirilmiştir.

Yukarıdaki görseldeki gibi ister figürlerden, ister geometrik desenlerden oluşsun bu güzel mavi seramik desenleri dekorasyonunuz için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Bu sene özellikle dekorasyon alanında azulejo desenleri sıkça karşımıza çıkacaktır. Genellikle bu desenler yer döşemelerinde, mutfak ve banyo seramik karolarında tercih edilmektedir. Fakat bu yazımdaki amacım azulejo desenlerini mobilyalarınıza, aksesuarlarınıza ve teksil ürünlerinize taşıyarak, dekorasyonunuzda farklı bir ambiyans yaratmaktır.

Bu bahar evlerinize Portekiz havası getirmek için sizlere birkaç önerim olacaktır. Öncelikli olarak tekstil ürünlerinde uygulayacağınız birkaç değişiklik ile bu etkiyi yakalayabilirsiniz. Mevcut odanızda sade bir dekorasyona sahip iseniz; kullanacağınız perdelerinizde, yatak örtülerinizde, kırlentlerinizde ve aksesuarlarınızda mavi ile beyaz rengi kombine ederek, odalarınızı şık ve farklı alanlara dönüştürebilirsiniz. Masa örtülerinizde ise mavi azulejo desenlerini kullanmanız şık sofralarınız için iyi bir seçim olacaktır. Bu sezon “ZARA HOME” mağazalarının tekstil ürün yelpazesi bu söylediklerimi destekler niteliktedir. Ayrıca tekstil ürünleri haricinde, azulejo desenlerini mobilya dekorasyonunuz içinde kullanabilirsiniz. Geometrik desen ve figürlerden oluşan mobilya tercihinizde, diğer ana ve tamamlayıcı mobilyalarınızın düz renk ve sade olmasını göz önünde bulundurmanızı öneririm. Aksi takdirde desen ve renk karmaşası arasında boğucu odalar yaratılmış olacaktır. Bu demek değildir ki mobilya dekorasyonunuzda sadece beyaz ya da mavi ağırlıklı tonları kullanmanız gerekmektedir. Bu desenlerin doğal ahşap ile kullanılması da dekorasyonunuzda sıcak ve şık bir etki yaratacaktır.

Aşağıdaki görsellerin ilham vermesi dileğiyle….

 

yazı8-2

 

yazı8-3

 

yazı8-4

 

yazı8-5

 

yazı8-6

 

yazı8-7

 

yazı8-9

 

yazı8-10

 

yazı8-11

 

yazı8-12

 

Tuğçe Öztürk

Bir yorum yazınız

Instagram
No images found!
Try some other hashtag or username