to top

DEKORASYONDA “DAĞ EVİ” KONSEPTİ

kapak-2

Artık yaz mevsimiyle vedalaştığımız, kış sporları merkezlerinin henüz açılmadığı bugünlerde, tatil özlemimizi kısa haftasonu kaçamakları ile gidermek durumundayız.

Danışmanlık verdiğim dostlarımdan ve çevremden edindiğim izlenime göre, her geçen gün daha çok kişi İstanbul çevresindeki evlerini yeni haftaya enerji depolamak için kullanıyor. Sapanca, Kartepe, Şile ve Silivri gibi merkezler kolay ulaşımı ve oturmuş altyapıları ile öne çıkıyor. Bunlara ek olarak, Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Riva gibi artık şehir içi merkezleri haline gelmiş yerlerde evi olanlar da evlerini “dağ evi” konseptiyle dekore etmeyi tercih ediyorlar.

Kişisel olarak çok beğendiğim bu konseptteki evlerden örnekleri ve şehrin içindeki dairelerinize uyarlanabilecek, eşsiz bir atmosfer yaratacak bir kaç ipucunu bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

 

  • Doğal duvar kaplamaları:

yazi17-1

Dağ evleri konseptinin  ana belirleyici öğesi şüphesiz doğal malzemeleri kullanmaktan geçiyor. Taş kullanımı  dekorasyonda hem kontrast oluşturabilir, hem de yukarıdaki görseldeki gibi uyumlu bir tasarım için ahşap ile kombinasyon halinde de kullanılabilir. Beraber kullanımı mekanınızın dekorasyonunu dengeleyeceği gibi farklı, sıcak bir ambiyans yakalamanızı da sağlayacaktır.

 

  • Ahşap zeminler:

yazi17-2

Yazlık evlerin zeminlerinde traverten veya seramik kullanımı öne çıkarken bu evlerde sıcaklığı ile ahşap zeminler bir numaradır.  Sizler de zeminde ahşap kullanımını kapı ve dolaplarda devam ettirebilirsiniz.

 

 

  • Şömine:

yazi17-3

Şömine genellikle dekorasyonda odak noktası görevi görür. Dikkat çekmesinin yanı sıra mekana sıcaklık ve rahatlık hissini vererek dinlendirici bir özelliğe sahiptir.

Şöminede kullanılan doğal malzemeler bu sıcaklık hissine katkı sağlar. Malzeme seçiminize göre görseldeki gibi rustik bir atmosfer ya da farklı tasarım ve taş türleri ile modern mekanlar yaratabilirsiniz.

 

  • Ateş çukuru:

yazi17-4

Şöminenin yanı sıra, benzer bir diğer alternatif de teras ve bahçelerinizde ateş çukuru kullanımı olacaktır. Serin  akşamlarınıza ve dekorasyonunuza sıcaklık katacaktır. Eğlenme ve dinlenme için doğal bir toplanma noktası oluşturmasının yanı sıra sıcaklık ve aydınlatma gibi ihtiyaçlarınıza da cevap verecektir.

 

  • Mobilyalar:

yazi17-5

Dağ evleri konseptinin  genel malzemelerinden bahsettikten sonra biraz da mobilya kullanımından bahsetmek istiyorum. Doğallıktan yola çıkarak oluşturulan konsept yine aynı şekilde mobilya kullanımında da devam etmektedir.  Sehpa, masa, yatak vb. mobilyalarda doğal ahşap veya daha rustik görünüme uygun taşlar tercih edilebilir. Döşemeli veya tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlar ise yine aynı doğallıktan ilerleyerek ketenler ve derilerdir.

 

yazi17-6

Renk konusunda ise bej ve kahve tonlarını rahatlıkla kullanabileceğiniz gibi bu konsept için  yeşil ve kırmızının görseldeki gibi  mükemmel bir etki yarattığını da göz ardı etmemek gerekir.

 

  • Tamamlayıcı Ürünler:

yazi17-7

Son olarak zevkinize uygun olarak aksesuarlar kullanarak dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.   Dağ evi konseptinin en belirgin ve tamamlayıcı dekorasyon ürünleri ise şu şekildedir. Oturma gruplarında ve yataklarınızda kullanacağınız suni kürk örtüler ve kırlentler, zeminlerde etnik desenli halılar veya suni postlar, geyik figürlü aksesuarlar, keten perdeler, ekose desenler ve olmazsa olmazı mum ve şamdanlar olarak sıralayabiliriz.

 

Tuğçe Öztürk

Bir yorum yazınız

Instagram
No images found!
Try some other hashtag or username