to top

salon dekorasyonuna 2016 renklerinin etkisi

yazı3-kpk

2016’nın renkleri “Uluslararası renk otoritesi Pantone Color Enstitüsü” tarafından geçtiğimiz Aralık ayında belirlendi. Pantone, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu sene ilk kez iki rengi bir arada kullanıyor. Bu renkler Pembe Kuvars (Rose Quartz) ve Dingin Mavi (Serenity) dir.

Bu seçim ; bu iki rengin tasarım, moda ve dekorasyon alanlarında sıkça karşımıza çıkacağının göstergesidir. Ben de sizlere bu renklerin ev dekorasyonunda kullanım alanlarından bahsedeceğim. İlk bölüm olan salon dekorasyonuna geçmeden önce pastel renklerin mekanda ve bizlerde yarattığı etkilerden bahsetmek istiyorum. Dekorasyon ortamında kullanacağımız Pastel renkler, mekanlarda aydınlık ve ferah bir etki sağlayacağı gibi huzur, sakinlik ve dinginlik hislerini de beraberinde getirecektir.

 

yazı 3-1

Birbiriyle uyumlu ve yumuşak geçişlere sahip olan pastel renklerin nötr renklerle uyumu yukarıdaki görseldeki gibi başarılı bir dekorasyon yapmamıza olanak sağlayacaktır. Buradaki püf nokta, bu iki renkten birinin kullanım oranını fazla tutarak, ana renk olarak belirleyip, diğer rengi ise ana rengin tamamlayıcısı olacak şekilde kullanmaktır. Böylelikle daha sade ve şık yaşam alanları oluştururuz.

 

yazı3-2

Yukarıdaki dekorasyon örneğinde ise genel olarak nötr renklere sahip oturma alanlarınızda birkaç dokunuşla renk trendlerini yakalayabileceğimizi görmekteyiz.

Her sene değişen renk trendlerine göre sürekli evimizi dekore etmemiz çok mümkün olmayacağından dolayı, sizlere önerim daha zahmetli ve masraflı ana parçaları sürekli kullanabileceğimiz, sevdiğimiz renklerden oluşturup, diğer tamamlayıcı sehpa, kırlent, puf, aydınlatma vb. eşyalarda değişikliğe gitmemiz yönünde olacaktır. Böylelikle yaptığımız dekorasyon değişikliğinde hem renk trendlerini yakalamış, hem de farklı mekanlar yaratmış oluruz.

 

yazı3-3

Salon dekorasyonunun diğer bölümü yemek odalarına geçtiğimizde ise, görseldeki gibi neşeli, dinamik ve pozitif etki bırakan pastel renklerini ağırlıklı olarak kullanabilirsiniz. Bana göre bu kullanım çok uzun soluklu bir dekorasyon önerisi olmayacaktır ama bu uygulamayacağınız ya da keyfini çıkartamayacağınız anlamına gelmemektedir. Daha sonra bir duvarı nötr tonlara dönüştürerek, dekoratif ürünlerde değişiklik yaparak uzun soluklu bir kullanıma olanak sağlayabilirsiniz.

 

yazı3-4

Son dekorasyon önerisinde ise, beyaz rengin hakimiyeti altında, pastel renklerin dengeli dağılımını görüyoruz. İyi düşünülmüş bu dekorasyon örneği için ekleyebileceğim tek şey, bu iki rengin bakır aydınlatmalar ile uyumunun son derece çarpıcı olduğudur.

Önümüzdeki günlerde ikinci yazı dizimde, 2016 renklerinin yatak odalarında kullanımından bahsedeceğim.

Görüşmek Üzere,

 

 

Tuğçe Öztürk

Bir yorum yazınız

Instagram
No images found!
Try some other hashtag or username