to top

Dekorasyonda Sandıkların Farklı Kullanımları

sandık kapak

Son dönemlerde yaşam alanlarımızda vintage eşyalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan vintage eşyaların en anlamlı olanı şüphesiz aile büyüklerimizden kalanıdır. Ancak böyle bir imkânınız yoksa da, dekorasyon mağazalarından farklı alternatiflerini bulup, mekânlarınızda değerlendirebilirsiniz.

Her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz vintage eşyaların başında sandıklar gelmektedir. Vintage sandıklar, depolama çözümlerinize yardımcı olmakla beraber, mekânlarınıza da ayrı bir hava katacaktır. Ben de sizlere kullanım alanlarına göre, sandıklarla yaratabileceğiniz, şık ve yaratıcı dekorasyon fikirleri sunmak istiyorum.

 

sandık-1

Sandıkların en yaygın kullanım şekilleri orta sehpalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Görseldeki gibi sandıkları odak noktası haline getirmek için, orta alanlar yerinde bir tercihtir. Ayrıca mekânda dengeli renk geçişlerinin olması, sandığın mekânla uyumunu yansıtarak, sade ve şık bir dekorasyon örneği oluşturmaktadır.

 

sandık-2

Dekorasyon alanlarında sandıkların bir diğer kullanım şekilleri ise yan sehpalar olarak görülmektedir. Bu şekilde değerlendireceğiniz sandıkların ebatlarının çok büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mekanda ebatları ile değil, görseldeki gibi renkleriyle ön plana çıkması daha doğru bir dekorasyon önerisi olacaktır. Bembeyaz odanızda sandığınızı dilediğiniz renklerde kullanabilirsiniz.

 

sandık-3

Oturma odalarında sandıkların kullanımı ile ilgili son örneğime gelince;  tv alt ünitesi olarak kullanılması, yaratıcı ve farklı bir dekorasyon fikrini oluşturmaktadır.

Fotoğraftaki dekorasyon örneğinde, duvar ile birlikte aksesuarların ve suni postun beyaz olarak kullanılması, sandığı ön plana çıkarmaktadır. Aynı zamanda kullanılan eşyalar ile dekoratif ürünler arasındaki uyumlu geçiş, mekanın bütünlüğünü sağlamaktadır.

 

sandık-4

Yemek odalarında büfe veya içki dolabı şeklinde kullanılan sandıklar depolama ihtiyacınızı karşılamış olacaktır. Uyumlu dekoratif ürünlerle de tamamlayarak odalarınıza farklılık getirebilirsiniz.

 

sandık-5

Sandıklarınızı bir minder yardımıyla pufa dönüştürerek şık ve etkili mekanlar yaratabilirsiniz. Oturum yüksekliği uygunsa, yemek masanızın kenarında, girişlerde veya kış bahçesi gibi birçok alanda rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Yukarıdaki dekorasyon örneğinde görüldüğü üzere duvarlarınızda yastık kullanarak daha konforlu hale getirebilirsiniz.

 

sandık-6

Yatak odalarınızın dekorasyonunda komodinlere farklı bir alternatif olarak sandıkları düşünebilirsiniz. Kullanacağınız sandıkların ölçülerinin hem mekan hem de günlük kullanımınız için uygunluğuna dikkat etmenizi öneririm.

Umarım derlediklerim sizlere sandıkların farklı kullanımları ile ilgili dekorasyon fikirleri vermiştir.

Tuğçe Öztürk

Bir yorum yazınız

Instagram
No images found!
Try some other hashtag or username